Nesmrtelná teta

Watch
Nesmrtelná teta
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 132 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Program information

Temperemamentní situační pohádková komedie o vesnickém chasníkovi Matějovi, který náhle pobral rozum a rozhodl se usilovat o ruku princezny Pavlínky, jejíž otec právě o rozum přišel. Než ji získá, musí svést nejednu šarvátku s "nesmrtelnou tetou" Závistí, která spřádá své nekalé záměry a ovládne téměř všechny na zámku. Za ořátelské pomoci Rozumu a štěstí spěje pohádka ke šťastné svatbě a k rozuzelní zašmo drchaného klubka zápletek, při němž i Rozum přijde o rozum. Nejnákladnější český film je natočen na profesionální úrovni, oslní bohatou výpravou a zaujme skvělým hereckým výkonem J. Bohdalové, jí byla role Závisti ušita přímo na míru.

Genre: Fairy Tale, Children's
Directed by: Zdenek Zelenka
Starring: Jiřina Bohdalová (Závist), Filip Blazek (Matěj), Barbara Bobulová (Princezna Pavlína), Jaromír Hanzlík, Eduard Cupák (Smysl), Stanislav Fiser (Baron)
Screenplay: Zdenek Zelenka
Country: Československo
Year: 1993
Score: 70 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia