Watch
Šmankote, babičko, čaruj!
online

Šmankote, babičko, čaruj!
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 133 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Program information

I přes to, že mladík Jakub po celý rok poctivě sloužil bohatému sedlákovi, spravedlivé odměny se nedočkal. A tak se vydal do světa, kde postupně potkal vodníka, bludičku, vílu, ale hlavně trojici svérázných čarodějnic - prababu Filoménu, babu Agátu a nejmladší Esterku. Když z nedalekého zámku přinese myška - tulačka do lesa obrázek krásné Klárky, Jakub se do ní na první pohled zamiluje. Klárce však hrozí nebezpečí ze strany knížete Darjabáda, který potřebuje její mladé srdce k tomu, aby se stal znovu mladým a hlavně nesmrtelným...

Genre: Fairy Tale, Children's
Directed by: Zdeněk Havlíček
Starring: Radovan Budáč (Jakub), Vendula Ježková (Klárka), Nada Konvalinková (Bába Agáta), Valérie Kaplanová (Babička Filoména), Jan Preucil (Kníže Darjabád), Lucie Vondrácková (Esterka)
Country: Czech Republic
Year: 1998
Score: 56 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia