Watch movie Bitva o Alžír online

Přehrajte si film Bitva o Alžír online. Objednejte si Lepší.TV a sledujte přes internet ve vaší televizi nebo na počítači 1154 filmů a 103 televizních stanic až s 30 denním archivem a neomezeným nahráváním. Bavte se s Lepší.TV již za 7.01 €!
Sleduj online drama, vďż˝leďż˝nďż˝, válečný Bitva o Alžír na !
  Trailer k filmu Bitva o Alžír   Sledovat Bitva o Alžír online
Genre:
drama, vďż˝leďż˝nďż˝, válečný
Directed by:
Gillo Pontecorvo
Starring:
Brahim Hadjadj (Ali La Pointe), Jean Martin (plukovník Mathieu), Yacef Saadi (Djafar), Samia Kerbash (jedna z dívek), Ugo Paletti (kapitán Benjamin Franklin Pierce), Fusia El Kader (Halima)
Country:
Itálie, Alžírsko
Year:
1966
Description:
The French Colonel...who was forced even to torture! One of the many women...who stopped at nothing to win! The Algerian Street Boy...who became a rebel hero!

A film commissioned by the Algerian government that shows the Algerian revolution from both sides. The French foreign legion has left Vietnam in defeat and has something to prove. The Algerians are seeking independence. The two clash. The torture used by the French is contrasted with the Algerian's use of bombs in soda shops. A look at war as a nasty thing that harms and sullies everyone who participates in it.
Score:
78 %

Similar movies

Objevte novou dimenzi sledování televize. S Lepší.TV můžete sledovat online vysílání 103 TV stanic živě nebo až 30 dní zpětně.
  Česky Česky   Slovensky Slovensky   Polski Polski