Film Rodinka Beliérových

Watch movie
Rodinka Beliérových
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 135 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Celá rodina Bélierových je hluchoněmá, s výjimkou šestnáctileté Pauly. Dívka je tak pro své rodiče zcela nepostradatelná, jak v každodenním životě, tak především pro chod rodinného hospodářství. Jednoho dne se však rozhodne, na popud svého učitele hudby, který si všiml jejího pěveckého nadání, že se zúčastní konkursu do pěveckého sboru Francouzského rozhlasu. To by znamenalo odejít od rodiny a nevyhnutelně začít žít svůj vlastní, dospělý život.

Genre: Drama, Music & Arts, Comedy
Directed by: Eric Lartigau
Starring: Karin Viard (Gigi Bélier), Francois Damiens (Rodolphe Bélier), Eric Elmosnino (Fabien Thomasson), Louane Emera (Paula Bélier), Roxane Duran (Mathilde), Ilian Bergala (Gabriel Chevignon)
Screenplay: Victoria Bedos, Stanislas Carré de Malberg, Eric Lartigau, Thomas Bidegain
Country: France, Belgium
Year: 2014
Score: 73 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia