Film
Slunce, seno, jahody

Film Slunce, seno, jahody
  Trailer for movie Slunce, seno, jahody Trailer
This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 152 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Try Lepší.TV for 0.10 € for 10 days without commitment. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 0.10 € !

Movie information

Všechno začíná v okamžiku, kdy se do jihočeské vísky Hoštice přichází student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička, aby nastoupil v místním JZD na brigádu a současně se pokusil prověřit v praxi svůj experiment na téma "dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí." Vedení JZD však nechce o pochybném experimentu ani slyšet. Všechno se však změní v okamžiku, kdy se po vesnici rozkřikne, že je Šimon synem předsedy krajské zemědělské správy, také se totiž jmenuje Plánička. Blažena, dcera paní Škopkové u níž je Šimon ubytován dostane za úkol vypátrat, jak se věci mají. Všechno však komplikuje žárlivost Blaženina kluka Vency.

Genre: Comedy
Directed by: Zdeněk Troska
Starring: Bronek Cerny (Venca), Petra Pysová (Miluna), Marie Svecová (Keliška), Pavel Kikincuk (Simon), Veronika Kánská (Blažena), Helena Ruzicková (Škopková)
Country: Czechoslovakia
Year: 1984
Score: 75 %
Broadcasted on: Prima MAX
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia   Українська Українська