Film Tanna

Watch movie
Tanna
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 135 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Příběh o zakázané lásce a mladé milenecké dvojici na útěku byl inspirován skutečnými událostmi, které si vyprávějí obyvatelé vulkanického ostrůvku Tanna v Tichém oceánu, žijící v tradičním kmenovém společenství v izolaci od moderního světa. Přímo zde, v uchvacujících přírodních scenériích a s domorodými obyvateli v hlavních rolích, vznikl jedinečný hraný film o vzdorné Wawě, která miluje Daina, a když vypukne válka mezi členy kmene, vydává se s ním na útěk do lesů a k věčně bdící sopce.

Genre: Drama, Romance
Directed by: Martin Butler, Bentley Dean
Starring: Mungau Dain (Dain), Marie Wawa (Wawa), Marceline Rofit (Selin), Charlie Kahla (Chief Charlie), Albi Nangia (Grandfather and Shaman), Lingai Kowia (Father)
Screenplay: Martin Butler, John Collee, Bentley Dean
Country: Australia
Year: 2015
Score: 69 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia