Series Big Ben

Watch show
Big Ben
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 135 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Series information

Městečko Tölz vypadá tak idylicky a spořádaně, až se zdá, že v něm není zapotřebí ani policejní stanice. Stačí však poodhrnout kulisy, a objeví se rozbujelý zločin a korupce. A to je právě práce pro policistu. Pro velkého policistu. A stěží byste našli většího, než je policejní inspektor Benno, přezdívaný Big Ben. Benno má dvě velké vášně: spravedlnost a - jídlo. První vášeň zcela uspokojuje jeho zaměstnání, na uspokojení té druhé pečlivě dohlíží jeho matka.

Genre: Crime, Comedy
Directed by: Wolfgang F. Henschel, Walter Bannert, Werner Masten, Wigbert Wicker, Jörg Grünler, Hans Werner
Starring: Ottfried Fischer (Benno Berghammer), Ruth Drexel (Resi Berghammer), Katerina Jacob (Sabrina Lorenz / ...), Udo Thomer (Polizeihauptmeister Anton Pfeiffer / ...), Norbert Heckner (Dr. Sprung), Michael Lerchenberg (Prälat Hinter / ...)
Screenplay: Franz X. Sengmueller, Carolin Otto, Sabine Bühring, Jörg Graser, Jörg Grünler, Tobias Siebert
Country: Germany
Year: 2005-2009
Score: 70 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia