Christopher Plummer

glumac|producent
Christopher Plummer - Barrymore
Christopher Plummer - Barrymore
Rođen: 13.12.1929, Toronto, Ontario, Kanada
Smrt: 5.2.2021, Weston, Connecticut, USA (91 godina)
Visina: 178 cm
Ime: Arthur Christopher Orme Plummer
Christophera Plummera můžeme považovat za opravdového veterána filmových a divadelních kolbišť. Pod světly reflektorů se totiž pohybuje již více než půl století. Na svém kontě má přes 80 filmových rolí, stovky televizních a nepočítaně divadelních. Narodil se v Montrealu a od svých osmnácti let vystupoval na divadle a v rozhlase - v anglicky i francouzsky mluvených rolích. V roce 1954 debutoval na Broadway, kde od té doby dosáhl řady fenomenálních úspěchů. Vystupoval též v Paříži a v londýnském West Endu. Je dvojnásobným držitelem ceny Tony - první získal za roli Jaga v Othellovi a druhou v roce 1997 za výkon v broadwayském představení Barrymore. Třikrát dominoval v cenách Newyorkské dramatické sekce, vlastní dvě ceny pro herce roku od Outer Critics Circle, čestný doktorát krásných umění z newyorkské Juillard School a v roce 1986 byl uveden do Divadelní síně slávy. Više

Podobně úspěšný je i v televizi. Dvakrát si odnesl cenu Emmy a za ztvárnění postavy obhájce O. J. Simpsona ve snímku American Tragedy televizního kanálu CBS byl nominován na Zlatý glóbus.

Na filmovém plátně se objevuje od roku 1957 a nejvíce slávy mu zřejmě přinesl oscarový snímek The Sound of Music. Dále hrál kupříkladu ve filmech The Man Who Would Be King, The Silent Partner, 12 opic, Bitva o Británii, Návrat Růžového pantera, Malcolm X, Murder by Decree a naposledy uchvátil kritiku i diváky ve snímku The Insider.

Za své zásluhy získal Christopher Plummer čestný rytířský řád Order of Canada. Manje
Nagrade:
  • Oskar, 2011, glumac u sporednoj ulozi, Začátečníci

Filmovi - Christopher Plummer:

  Češka republika Češka republika   Slovačka Slovačka   Engleski Engleski   Poljska Poljska