Ondřej Trojan

producent|redatelj|glumac|scenarist|tema
Ondřej Trojan - Samotáři
Ondřej Trojan - Samotáři
Rođen: 31.12.1959, Praha, Československo (62 godina)
Narozen na Silvestra roku 1959 v Praze. Pochází z herecké rodiny - herectví se věnuje jeho otec Ladislav i mladší bratr Ivan (role Richarda ve filmu Želary) .

Vystudoval Gymnázium s vyznamenáním v roce 1979. Studoval na Pedagogické fakultě, kde ukončil sedm semestrů v oboru matematika - chemie. Odešel, protože ho škola nebavila...

Od počátku osmdesátých let pravidelně účinkuje s divadlem Sklep. Kolegové z divadla ho vedle divadla inspirovali i k zájmu o film. Dva roky pracoval ve Filmovém Studiu Barrandov jako rekvizitář, připravoval se na přijímací zkoušky na Filmovou akademii (FAMU) v Praze, kam byl přijat na obor Filmová a televizní režie v roce 1985.

Na FAMU natočil své první krátkometrážní filmy, z nichž zejména televizní cvičení "Týden na obrazovce" a půlhodinový film "Sedm" vyvolaly nemalou odezvu na festivalech a mezi diváky. Više

V porevolučním roce 1990 přerušil Trojan studium na FAMU (v pátém ročníku), aby natočil svůj celovečerní debut podle scénáře spolužáků Petra Jarchovského a Jana Hřebejka: "Pějme píseň dohola". Tento film je dodnes s úspěchem prezentován na filmových přehlídkách v České republice i v zahraničí. Svou první filmovou příležitost v něm dostala Aňa Geislerová.

V roce 1991 Trojan odpromoval na FAMU.

V roce 1992 natočil pro Českou televizi dvoudílný film "Penziónek", který mapuje nejlepší "sklepovské" skeče a písně Divadla Sklep na přelomu ´80 a ´90 let.

V témže roce založil s kolegy Tomášem Hanákem a Jiřím Ferem Burdou Filmovou a televizní společnost Total HelpArt T.H.A., která se zaměřuje na produkci celovečerních filmů, výrobu audiovizuálních děl a na manažerskou činnost pro Divadlo Sklep.

Pod Trojanovým vedením (ať režijním či ve funkci výkonného producenta) Total HelpArt v následujících letech realizoval pro Českou televizi TV filmy a dokumentární filmy.

V téže době zrealizoval Trojan pod vlastní společností Total HelpArt i několik desítek hudebních videoklipů a reklamních spotů.

Od konce 90. let se Trojan věnuje zejména činnosti filmového producenta. V koprodukci s Českou televizí tak přivedl na svět úspěšný Hřebejkův celovečerní film "Pelíšky" a o rok později další Hřebejkův film "Musíme si pomáhat". V témže roce se producentsky podílel na novém celovečerním filmu Tomáše Vorla "Cesta z města".

V roce 2003 na jaře uvedl jako producent do kin film Jana Hřebejka a Petra Jarchovského -Pupendo, který opět trhal rekordy návštěvnosti v českých kinech. Manje

Filmovi - Ondřej Trojan:

  Češka republika Češka republika   Slovačka Slovačka   Engleski Engleski   Poljska Poljska