Ron Howard

glumac|producent|redatelj|scenarist
Ron Howard
Rođen: 1.3.1954, Duncan, Oklahoma, USA (68 godina)
Visina: 175 cm
Ime: Ronald William Howard
Je jedním z nejznámějších režisérů současné doby a do jeho sbírky filmových trofejí patří celá prestižních cen. Nedávno získal Oscara za režii dramatu Čistá duše, které porota odměnila také v kategoriích nejlepší film, nejlepší scénář a nejlepší herečka ve vedlejší roli. Film obdržel také čtyři Zlaté glóby a sám Howard získal také cenu pro nejlepšího režiséra roku od asociace Directors‘ Guild of America (DAG). Za práci na filmu byl spolu s producentem Brianem Grazerem oceněn také první výroční cenou Awareness Award od nadace National Mental Health Awareness Campaign. Više

První výrazný úspěch Howard oslavil v roce 1995 s filmem Apollo 13, za který obrdžel svou první cenu pro režiséra roku od DAG. Film na motivy skutečného příběhu byl nominován na devět Oscarů, z nichž vyhrál dva (za nejlepší střih a zvuk). Od organizace Screen Actor’s Guild pak získal ceny pro nejlepší obsazení a nejlepšího herce ve vedlejší roli. Oscarového klání se zúčastnilo také mnoho dalších Howardových filmů včetně akčního dramatu Oheň a komedií Rodičovství a Zámotek, z nichž druhá jmenovaná přinesla svým tvůrcům dvě zlaté sošky. Howard zastal také pozici vedoucího výroby u mnoha filmů a televizních pořadů, z nichž patří k nejúspěšnějších miniseriál z produkce HBO Ze Země na Měsíc.

Do Howardovy filmografie patří některé z nejpopulárnějších snímků z posledního čtvrtstoletí. V roce 1991 natočil úspěšné drama Oheň s Robertem DeNiro, Kurtem Russellem a Williamem Baldwinem. Na tento úspěch navázal historickým dramatem Navždy a daleko s Tomem Cruise a Nicole Kidman.

U filmu začínal Howard jako herec. Poprvé se objevil ve filmech The Journey a Obchodník s hudbou, poté obsadil roli Opieho v televizním seriálu The Andy Griffith Show. Během 70. let si hrál v populárním seriálu Happy Days a dočkal se příznivých ohlasů na své herecké výkony ve filmech Americké graffiti a Střelec. Jako režisér debutoval v roce 1977 filmem Grand Theft Auto.

Spolu se svým dlouholetým produkčním partnerem Brianem Grazerem založil v roce 1986 společnost Imagine Entertainment. Manje
Nagrade:
  • Oskar, 2001, reditelj, Genijalni um

Sadržaje - Ron Howard:

  Češka republika Češka republika   Slovačka Slovačka   Engleski Engleski   Poljska Poljska