Jan de Bont

Kamerzysta|Aktor|Producent|Reżyser|Scenarzysta
Jan de Bont
Urodzony: 22.10.1943, Eindhoven, Noord-Brabant, Nizozemí (79 lat )
Narodil se v holandském Eindhovenu a začal točit 9mm filmy již v 10 letech. Na střední škole natáčel na 16mm. Na Národní Akademii v Amsterodamu spatřil film Stanleye Kubricka Cesta slávy a stal se obdivovatelem jeho stylu. Později se připojil k příslušníkům holandské Nové vlny a pravidelně cestoval do Paříže aby zhlédl filmy francouzských tvůrců, např. Godarda, který v té době inspiroval mladé tvůrce z celé Evropy. Začal natáčet profesionální dokumentární snímky ještě během studia na filmové škole a po absolvování založil vlastní produkční skupinu. Ovládá všechny prvky filmové práce, kameru, zvuk, výtvarné návrhářství i střih. Więcej

Natočil v r.1994 film Nebezpečná rychlost, který odstartoval filmovou dráhu herečky Sandry Bullockové. O dva roky později vznikl jeho kasovní trhák Twister. Následovala Nebezpečná rychlost 2 v roce 1997 a The Haunting (1999).

De Bontova produkční společnost Blue Tulip, založená v roce 1996, produkovala sci-fi thriller Minoriry report, který režíroval Steven Spielberg, v hlavní roli s Tomem Cruisem.

De Bont pracoval jako kameraman např. s Paulem Verhoevenem a uplatnil se v této profesi rychle také v Americe. S Ridleyem Scotem natočil např. film Černý déšť, s Johnem Mc Tiernanem Smrtonosná past, s Joelem Schumacherem Hráči se smrtí, s Richardem Donnerem film Smrtící zbraň 3 a S Paulem Verhoevenem snímek Základní instinkt aj.

Žije se svou rodinou v Los Angeles. Mniej

programy Jan de Bont :

Twoim filtrom nie odpowiada żadny tytuł
  Czechy Czechy   Słowacja Słowacja   Po angielsku Po angielsku   Chorwacja Chorwacja   Yкраїнська Yкраїнська