Dva lidi v zoo

Watch
Dva lidi v zoo
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 134 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Program information

Starého zoologa Montelíka, přezdívaného Monty, opustí manželka Josefína, protože už má dost problémů, které jim působí zvířata ze zdejší ZOO. Učiní tak právě ve chvíli, kdy k nim mají přijet na návštěvu vnuci Martin a Honza. K problémům s dvojčaty, která se rozhodnou před dospělými vydávat za jednoho, však přibudou další. S ředitelem ZOO a hlavní zooložkou, kteří podvodně kšeftují se zvířaty, s mladou inženýrkou Emilkou, která se rozhodne zabránit prodeji šimpanzího mláděte, i se zvířaty samotnými.

Genre: Comedy, Children's
Directed by: Marie Polednáková
Starring: Miroslav Machácek (Monty), Jiřina Jirásková (Josefina), Martin Morávek (dvojče), Kateřina Machácková (maminka), Marta Sládecková (Emilka), Jan Hartl (Jára)
Screenplay: Marie Polednáková
Country: Československo
Year: 1989
Score: 63 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia