Watch Velká policejní pohádka online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 119 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 189 Kč !
Velká policejní pohádka
  Watch 1407 movies and 119 stations without commitments
Genre:
Pohádka
Directed by:
S. Simonová
Starring:
Z. Řehoř, R. Hrušínský, S. Fišer, P. Štěpánek, O. Vala, K. Vlková
Country:
Česká republika
Year:
1979
Description:
Televizní adaptace známé pohádky Karla Čapka

Televizní pohádka podle předlohy Karla Čapka se odehrává převážně na policejní stanici. Neřeší se tu ale žádný zločin. Naopak. V laskavé Čapkově pohádce jde totiž o náklonnost, o lásku. I když její objekt má trochu zvláštní podobu. Strážný Trutina objeví na ulici velké vejce a přinese ho na strážnici. Čeká, že se o něj někdo přihlásí. Do rána se ale z vejce vylíhne malá saň. Strážníci se o roztomilé mládě začnou starat jako o batole. Co z toho povstalo, vypráví Velká policejní pohádka.
Score:
69 %

Similar programs

Discover a new dimension of watching TV. With Lepší.TV , you can watch 119 online TV channels live or up to 30 days retroactively.
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland