Film Akce Arktida

Watch movie
Akce Arktida
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 131 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Ve snaze setkat se s otcem v jižním Norsku se třináctiletá Julia a její osmiletí sourozenci - dvojčata Ida a Sindre - schovají ve vrtulníku, který však musí náhle za letu změnit směr. Poté, co děti vystoupí a vrtulník odletí, všichni tři zjistí, že jsou zanecháni na neobydleném ostrově v arktické části Norska. Podaří se Julii tváří v tvář štiplavému mrazu, bouřím, hladovění a volně žijícím zvířatům zužitkovat svou vynalézavost k záchraně života svého i obou sourozenců?

Genre: Adventure, Family
Directed by: Grethe Boe-Waal
Starring: Kaisa Gurine Antonsen (Julia), Lars Arentz-Hansen (Oberst Holm), Nicolai Cleve Broch (Far), Ida Leonora Valestrand Eike (Ida), Leonard Valestrand Eike (Sindre), Kristofer Hivju (Fangstmann)
Screenplay: Grethe Boe-Waal
Country: Norway
Year: 2014
Score: 60 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia