Film Božská Ema

Watch movie
Božská Ema
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 131 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Přes velké úspěchy v amerických divadlech touží Ema po návratu do Čech, od čehož ji ovšem všichni zrazují. V Evropě totiž právě zuří první světová válka. Přes to a přes výhodné nabídky Ema odjíždí. Na hraničním přechodu je však zadržena kontrašpionážním oddílem. Mezi jejími zavazadly je objeveno boa s kódovací tabulkou na rubu, a tak je Ema zatčena a po krátkém pobytu ve věznici internována na zámečku Stráž. Tady se po letech setkává se svou velkou láskou, mladým myslivcem Viktorem, který se stará o její lesy. Oba milenci se dostávají do přediva lží, utkaného vyšetřovateli, jejichž cílem je odhalit spiknutí.

Genre: Biopic, Drama, Historical, Music & Arts
Directed by: Jiří Krejcík
Starring: Bozidara Turzonovová (Emma Destinn), Juraj Kukura (Victor), Miloš Kopecký (Samuel), Jirí Adamíra (Colonel), Václav Lohniský (Train Dispatcher), Ivo Alves
Screenplay: Jiří Krejcík, Zdeněk Mahler
Country: Československo
Year: 1979
Score: 72 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia