Film Dogman

Watch movie
Dogman
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 135 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Na chudém předměstí mezi metropolí a divočinou platí jen zákon nejsilnějšího. Marcello zde dělí svůj čas mezi práci v skromném salónu pro psy a láskyplnou péči o dceru. Bohužel do jeho života zasahuje i neurvalý Simoncino, bývalý boxer a surovec, který terorizuje celé okolí. Drobného a citlivého Marcella k němu poutá nejednoznačný a ponižující vztah. Ve snaze vrátit svému životu důstojnost naplánuje zoufalou pomstu a jeho akce vede k nečekanému výsledku.

Genre: Drama, Crime, Thriller
Directed by: Matteo Garrone
Starring: Marcello Fonte (Marcello), Edoardo Pesce (Simoncino), Nunzia Schiano (Simoncino's Mother), Adamo Dionisi (Franco), Francesco Acquaroli (Francesco), Alida Baldari Calabria (Sofia)
Screenplay: Ugo Chiti, Massimo Gaudioso, Matteo Garrone, Damiano D'Innocenzo, Fabio Roberto D'Innocenzo, Giulio Troli
Country: Italy, France
Year: 2018
Score: 72 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia