Film Dva muži hlásí příchod

Watch movie
Dva muži hlásí příchod
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 131 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Nesmělý úředník spořitelny odchází na vojnu. Tam, coby maminčin mazánek, získá nelichotivou přezdívku "švadlenka" a zpočátku se přes veškerou snahu svých kolegů i nadřízeného kapitána Sychry chová opravdu spíš jako moula a ne chlap. Přesto se seznámí s atraktivní dívkou Julkou, která ho dotáhne nakonec i ke svým rodičům. Tam se ukáže, že Julka je svobodnou matkou a má malého chlapečka. Celá snaha její rodiny spočívá v tom, sehnat jí ženicha, aby vesnické drbny konečně daly pokoj. To je pro čestného Jiřího velké dilema...

Genre: Comedy
Directed by: Václav Vorlícek
Starring: Jaromír Hanzlík (Jirí Valenta), Jorga Kotrbová (Julka Vávrová), CestmA­r Randa (MUDr. Valenta), Dagmar Neblechová (Valentová), Josef Somr (Kapitán Sychra), Vladimír Mensík (Frantisek Pacholík)
Screenplay: Gustav Oplustil, Václav Vorlícek
Country: Československo
Year: 1975
Score: 57 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia