Film Nejsi můj typ

Watch movie
Nejsi můj typ
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 134 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Romantická komedie s dramatickým přesahem vyprávějící o nepravděpodobném setkání mladého učitele filozofie a kadeřnice z maloměsta. Clément je poslán učit do malého města na severu, kde se záhy po příjezdu zamiluje do mladé, ale lehce hloupoučké kadeřnice Jennifer. Zápletka jak z tuctové červené knihovny si ovšem šikovně pohrává s žánrovými stereotypy a testuje, jestli i v dnešní době platí staré pořekadlo o tom, že protiklady se přitahují.

Genre: Comedy, Romance
Directed by: Lucas Belvaux
Starring: Émilie Dequenne (Jennifer), Loic Corbery (Clément Le Guern), Sandra Nkake (Cathy), Charlotte Talpaert (Nolwenn), Anne Coesens (Héléne Pasquier-Legrand), Daniela Bisconti (Madame Bortolin)
Screenplay: Lucas Belvaux
Country: France
Year: 2014
Score: 65 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia