Film Za trnkovým keřem

Watch movie
Za trnkovým keřem
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 135 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

I tentokrát přijíždí Véna k dědovi do krásných šumavských vrchů, aby tu prožil další nezapomenutelné prázdniny. Jeho naivně okouzlený pohled na přírodu už díky věku a dědovi, který jej učí porozumět životu a zákonům přírody, vystřídal chápavější pohled, kdy chlapec pochopil, že přírodu je třeba chránit a taky se o to svým dětským způsobem pokouší, což je příčinou řady komických situací, které však hajnému Strakovi na starostech spíš přidají, než naopak.

Genre: Adventure, Family
Directed by: Václav Gajer
Starring: Gustav Valach (Hajný Straka), Tomáš Holý (Véna), Jana Brejchová (Straková), Josef Kemr (Perníkář), Václav Sloup (Čahoun), Ladislav Frej (Ing. Straka)
Screenplay: Josef Pohl, Václav Gajer
Country: Czechoslovakia
Year: 1980
Score: 64 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia