Film Setkání v červenci

Watch movie
Setkání v červenci
online

This show is currently not available for goNET TV. However, try playing thousands of other shows, movies, series, fairy tales online, plus 135 Czech and foreign TV Stations live and 30 days catch-up. Lepší.TV brings you the longest archive and online live streaming. For maximum viewing comfort, you can use digital functions such as recording or pause. Get your Lepší.TV today for just 199 Kč !

Movie information

Jakub na střední škole těžce bojuje s angličtinou. Má ovšem movité rodiče, a ti pro synka nelitují peněz. Zaplatí mu prázdninový pobyt v jazykovém táboře, kde se má připravit na reparát. Když mladík dorazí na místo, zažije otřes: jeho lektorkou je nenáviděná profesorka Klára Fišerová, právě ta, která ho nechala propadnout! Navíc má s sebou pětiletého synka Davida, a ten je pěkné kvítko. Jakub je znechucen vývojem událostí a rozhoduje se pro rafinovaný protitah. Celá věc se mu ale vymkne z ruky i ze srdce...

Genre: Drama, Comedy, Romance
Directed by: Karel Kachyna
Starring: Daniela Kolárová (Klára), Oldřich Kaiser (Jakub), Tomáš Holý (David), Svatopluk Matyás (Eda), Vlasta Fabianová (Edova matka), Emma Cerná (Učitelka)
Screenplay: Ota Hofman, Karel Kachyna
Country: Czechoslovakia
Year: 1978
Score: 74 %
  Czech Republic Czech Republic   Slovakia Slovakia   Poland Poland   Croatia Croatia